Kiwi letenky mají za sebou dlouhých šest let existenceEkonomické letenky jsou velkým hitem pro řadu lidí a jistě tedy není divu, že internetové vyhledávače zaměřující se právě na nízkonákladové lety zažívají skutečný boom. Zajímavým příkladem firmy, které se podařilo značně zbohatnout na podobných věcech je Kiwi.com (dříve známá jako SkyPicker.com). Založil ji podnikatel Oliver Dlouhý, pocházející ze slavné herecké rodiny, společně s Jiřím Hlavenkou. Cestovní kancelář a vyhledávač v jednom sídlí v Brně, firma byla založena v roce 2012 a nyní stabilně zaměstnává už několik stovek lidí.

Letenky Kiwi mají pravidelně roční obrat v miliardách korun

Sedm let práce přineslo velký úspěch. Někdejší společnost SkyPicker.com, s.r.o. se přejmenovala na Kiwi.com, s.r.o. v květnu 2016, v témže roce firma zaznamenala celkový obrat přes osm miliard korun českých a prodala letenky v hodnotě 330 milionů euro. A samozřejmě, čísla rostou přímo raketovým tempem. Kiwi letenky zná jistě každý, kdo se zajímá o nízkorozpočtové cestování, kromě studentů hlavně mladí turisté s touhou procestovat celý svět doslova křížem krážem.

Akcie firmy vlastní hned pětice subjektů, Oliver Dlouhý, Jiří Hlavenka a JozéfKépesi, v neposlední řadě také společnosti Touzimsky Airlines a Impulse Capital. Původem česká firma se sídlem v Brně otevřela své pobočky i v Bělehradu, Kyjevě a Splitu, mimo jiné také v Barceloně a Praze. Ve výčtu pak nechybí ani exotické destinace jako čínský Dalian nebo Fidži. Kiwi letenky nabízí jednoduchý systém, který má nabídnout značnou úsporu finančních prostředků, přičemž cestování nabídne stále zajímavý komfort. Když se ale podíváme na některé recenze napříč světem tuzemského internetu, celá situace je vlastně trochu složitější…

Do budoucna by mělo získat práci několik tisíc lidí

Kiwi letenky rovná se dlouhodobá expanze, která se velmi vydařila. Kromě otevření několika poboček po celém světě je to i nabrání řady nových tváří, prodejce letenek Kiwi by měl v budoucnu nabrat tisíce dalších zaměstnanců. V dlouhodobém plánu je samozřejmě i další mohutný rozvoj, sám Oliver Dlouhý se stal jihomoravským EY Podnikatelem roku 2017.

Mobilní aplikace pro Kiwi letenky má aktuálně uživatelské skóre 4,2/5. Většina uživatelů je spokojena, nemálo jich však udělilo na Google Play hodnocení jen jednu hvězdičku z pěti možných. Kiwi.com vyhledává v nabídce více než sedmi stovek aerolinek po celém světě nejzajímavější nabídky, díky čemuž klienti mohou ušetřit peníze – princip je tedy dost triviální. Objevují se ale i problémy, pokud nahlédneme do podrobnějších recenzí, nastává určitý problém s poplatky za zavazadla. Obchodní podmínky Kiwi letenek také upozorňují na to, že kompenzace za zpožděné lety klientů náleží do jisté části právě Kiwi.com, s.r.o. Vymožené prostředky za opožděný let se dělí, třetinu koláče si vezme Kiwi, dvě třetiny náleží klientovi. To je údajně o desetinu více, než činí průměr na trhu.

Přehledné internetové rozhraní, podle řady klientů ale i zmatky s letenkami

Pokud také Kiwi letenky najdou narychlo náhradní spojení, které bude výrazně dražší než to původní, klienti se možná na letišti vůbec nedoplatí – případná kompenzace je totiž díky obchodním podmínkám poměrně omezená. Právě odtud zřejmě pochází negativní recenze mobilní aplikace? Ta je mimochodem poměrně velká, řada recenzentů by se jistě nebránila menšímu prostoru v paměti telefonu.

Výhodou Kiwi letenek je velice přehledný vyhledávač, kam stačí zadat jen několik základních dat a hledání ideálního spoje je pak otázkou několika okamžiků. V budoucnu pak Kiwi letenky připravují další projekt, v roce 2021 by měla být spuštěna služba, která nabídne dopravu vlakem nebo taxislužbou až na vybraný hotel.